Με επιτυχία η “11η Ανάβαση Ταϋγέτου” από τον “Ευκλή”

0

Το ποδηλατικό τμήμα του Συλλόγου Πεζοπόρων Ορειβατών Καλαμάτας ‘’Ευκλής’’ διοργάνωσε με επιτυχία την Κυριακή 23/09/2018 στην πόλη μας, ποδηλατικό αγώνα δρόμου αντοχής με την επωνυμία “11η Ανάβαση Ταϋγέτου”, με την στήριξη του Δήμου Καλαμάτας και με την έγκριση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας, στις εξής κατηγορίες: Εφήβων – Γυναικών – Νέων Ανδρών – Ανδρών – Μάστερς (Α΄,Β΄,Γ΄Δ΄) – ΟΠΕΝ (17 έως 18 ετών), (19 έως 30 ετών), (31 έως 45 ετών) και ( 46 ετών και άνω).

Σπουδαία ονόματα της Ελληνικής ποδηλασίας έλαβαν μέρος στον αγώνα, όπως ο Πρωταθλητής Ελλάδος στους Νέους στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης Μιλτιάδης Γιαννούτσος (Π. Ο. Πατρών), που τερμάτισε 1ος Γενικής κατάταξης και ήταν αυτός που ξεχώρισε στο 2ο sprint (22ο χλμ.) και στο τελικό sprint (33ο χλμ.).

11 ANAVASH 1

Στο 1ο sprint (8ο χλμ.) ξεχώρισε ο Νικόλαος Γερολυμάτος (Π.Ο. Πατρών).

Ο Πρωταθλητής Ελάδος στους Μάστερς Λουκάς Καταπόδης (Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης), που τερμάτισε 1ος στην κατηγορία του Μάστερ Β”.

Πρωτιές για τους καλαματιανούς ποδηλάτες, Σταύρο Κανελλόπουλο (ΠαναθηναΪκός Α.Ο.) και Χρήστο Ποντίκη (Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής).

Στους αγώνες συμμετείχαν τα Σωματεία: Π. Ο. Πατρών, Παναθηναϊκός Α.Ο., Α.Ε.Κ. Αθηνών, Π.Τ.Σ. Πύργου (Ποδηλατοδρόμος), Σπαρτιατικός Γ.Σ., Α.Ε.Κ. Τρίπολης, Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης, Σ.Δ.Υ. Μεσσηνίας., Μεσσηνιακός Γ.Σ., Π.Ο. Καλαμάτας, Π. Σ Κρόνος Νίκαιας, Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός, Φιλαθλητικός Ο. Πύργου, Α.Ο. Θησέας, Αίολος και Α.Ο. ΚΥΔΩΝ Χανίων.

Η εκκίνηση δόθηκε στην Πλατεία 23ης Μαρτίου για τους 85 ποδηλάτες και ο τερματισμός μετά από 45 χλμ. στο Τουριστικό Ταϋγέτου στα 1350 μ. υψόμετρο, όπου έγιναν και οι απονομές.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Εφηβοι

  1. Φραμπίτσης Δημ. (Π.Ο. Πατρών) 1:51:16
  2. Μπαρμετσέας Μάρκος (Π.Ο. Καλαμάτας) 1:53:48:66
  3. Μελάς Γεώργιος (Π.Τ.Σ. Πύργου) 1:59:30

11 ANAVASH 2

Νέοι Άντρες

  1. Γιαννούτσος Μιλτιάδης (Π.Ο. Πατρών) 1:50:10
  2. Παπαδόγιαννης Σπυρ. (Σπαρτιατικός Γ.Σ.) 1:59:40
  3. Γεωργακόπουλος Αλεξ. (Α.Ε.Κ. Τρίπολης) 2:01:54

Άντρες

  1. Κανελλόπουλος Σταύρος (Παναθηναϊκός Α.Ο.) 1:50:26
  2. Ευαγγελίου Κων/νος (Α.Ο. Θησέας) 1:52:07
  3. Κουλολιάς Γεώργιος (Π.Τ.Σ. Πύργου) 1:52:08

Γυναίκες

  1. Αθανασοπούλου Ιωάννα – Χριστίνα (Α.Ο. Θησέας) 2:23:45

Μάστερς Α΄

  1. Σούλος Κων/νος (Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας) 1:58:31
  2. Κοντογιαννόπουλος Χρ. (Αίολος) 1:58:58
  3. Δρουγούτης Δημ. (Π.Ο. Πατρών) 2:03:43

Μάστερς Β΄

  1. Καταπόδης Λουκάς (Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης) 1:51:14
  2. Γεράκης Κων/νος (Α.Ο Θησέας) 1:52:07
  3. Τέκος Απόστολος (Π.Ο. Πατρών) 1:53:32

Μάστερς Γ΄

  1. Ποντίκης Χρήστος (Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής) 1:53:49
  2. Ντούλιας Δημήτριος (Διομήδης Α.Ο) 2:00:13
  3. Μαυρογιάννης Μάρκος (Ερμής) 2:13:54

11 ANAVASH 3

Μάστερς Δ΄

  1. Χρυσανθακόπουλος Σπυρ. (Α.Ο. ΚΥΔΩΝ Χανίων) 2:14:19
  2. Αγγελικόπουλος Σπυρ. (Π.Ο. Πατρών) 2:19:11
  3. Μυστριώτης Βασίλειος (Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής) 2:23:11

Όπεν (17-18 ετών)

  1. Λάμπος Πλάτωνας (Π.Ο. Καλαμάτας) 2:40:38

Όπεν (19-30 ετών)

  1. Αναστασόπουλος Αναστάσιος 1:59:30
  2. Παπαδημητρίου Παναγιώτης 2:20:47
  3. Χριστόγαμβρος Θεόδωρος 2:25:48

Όπεν (31-45 ετών)

  1. Τσουκαλοχωρίτης Αντώνιος (Π.Ε.Π.Α.) 2:08:16
  2. Γρεβενιώτης Κων/νος 2:18:19
  3. Λιακάκος Νικόλαος (Π.Ε.Π.Α.) 2:26:33

Όπεν (46 ετών και άνω)

  1. Νταβουτιάν Κοσμάς (Μεσσηνιακός Γ.Σ.) 2:05:08
  2. Ζήρος Νικόλαος 2:29:18
  3. Ρήγας Νικόλαος 2:30:19
  4. Παπαδόπουλος Λεωνίδας (Π.Ε.Π.Α.) 2:36:21
μοιραστειτε το:

Comments are closed.